Tieto webové stránky podporujú a sú určené pre všetkých, ktorí tvoria hudbu na počítači pomocou VST inštrumentov a ostatných VST pluginov v každom hudobnom žánri.

Ak ste zavítali na tieto stránky, tak isto patríte k tým, ktorí tvoria hudbu na počítači, alebo sa o to pokúšajú. Práve pre vás sú tieto stránky určené, nájdete tu veľa zaujímavých odkazov, máte možnosť stiahnuť si a vyskúšať rôzne vst pluginy, alebo sa pozrieť na stránky vývojárov, ktorí mnohé svoje plugins ponúkajú zadarmo.

Najlepšou voľbou ako spracovávať, vytvárať, mixovať alebo upravovať a aranžovať hudbu na počítači, je DAW - Digital Audio Workstations, čo je hudobný softvér a k nemu môžete pripojiť ďalšie potrebný hardvér či softvér, ktorý vytvorí z vášho počítača v malé domáce nahrávacie štúdio.

Medzi najznámejšie virtuálne hudobné štúdiá patrí FL Studio od Image-Line alebo od vývojárskej spoločnosti Steinberg virtuálne hudobné štúdio Cubase. Vst pluginy tiež podporuje Ableton od rovnomennej spoločnosti. Sonar od spoločnosti Cakewalk je zameraný viac na podporu práce s midi zvuky, ale s podporou DirectX pluginov namiesto vst pluginov as možnosťou zapisovať tóny priamo do notovej osnovy, podobne ako v ďalšom virtuálnom audioštudiu Reason s obdobnými funkciami, vhodné na vytváranie zvukových slučiek, samplovanie as podporou midi bánk, tóny môžete zapísať do piano rollu.

Ak chcete doplniť vaše hudobné dielo o zvuky realistických nástrojov, máte na výber v podstate len z midi zvukových bánk, virtuálnych inštrumentov alebo samplov. Každá z týchto možností má svoje pre a proti. Niektoré virtuálne inštrumenty vychádzajúce z midi databáz a vo svojej vierohodnosti predčí vst pluginy, ktoré sú však praktickejšie a dostupnejšie. Samplovať instrumenky sa skladajú z reálnych zvukových vzoriek, zvuk môže byť vierohodnejšie, ale taký VST inštrument býva dátovo objemný. Všetky DAW zariadenia podporujú midi rozhrania, vrátane pripojenia skutočného zariadení, napríklad midi keyboardu.

Vst (Virtual Studio Technology) technológia umožňuje, aby softvér (Vst plugin), ktoré vytvára zvuk alebo efekt, bezproblémovo komunikoval s hudobným zariadením (DAW) .To zvuk ďalej spracováva podľa požiadaviek používateľa a posiela ho cez zvukové zariadenie v počítači do reproduktorov. Jednotlivé zvuky (pokiaľ sa nejedná o vopred vytvorené zvukové slučky) sa dajú spracovávať v pianorolu alebo v notovej osnove podľa toho, čo DAW podporuje. Vst mívajú rôzne nastavenia a prednastavenie, všetko sa odvíja od typu, originality výrobca a aj ceny.
Veľkosť zásuvného modulu VST pluginu je zvyčajne okolo niekoľkých megabajtov, čo uľahčuje inštaláciu, často knižnicu DLL, ktorá je uložená vo vopred vybranej priečinku, je vybraná a označená vo virtuálnom používateľskom rozhraní zvukového štúdia. Všetky VST pluginy by potom mali byť uložené v tejto zložke pre jednoduchšiu prácu v DAW zariadeniach.

Nástroje môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. Prvými sú zvukové generátory - prístroje - simulujúce zvuky skutočných nástrojov alebo syntezátor s možnosťou výberu rôznych možných (ale doslova nemožných) zvukov, ako sú napríklad rôzne zvuky, zvuky známe z prírody, zvuky strojov alebo klasické zvuky analógových syntetizátorov. Iné vstupy vytvárajú efekty, ktoré napodobňujú a simulujú prostredie, v ktorom tóny ležia, tvarujú ich hĺbku, šírku, jemnosť alebo odraz. Sú to efekty ako reverb, delay, chorus, enhancer a ďalšie. Existujú aj efekty určené na vytvorenie gitarových zvukov, predzosilňovačov, zosilňovačov alebo nožných pedálov. Výber je žánrový veľký (crunch, rock, metal, punk, jazz atď.), Ako aj vybavenie virtuálneho prístroja (combo, reproduktory atď.) Alebo výrobcu (Marshall, Peavey, Yamaha atď.).
Treba dodať, že niektoré doplnky sú univerzálne, obsahujú ako nástroj, tak aj efekt.

Čo hlavne však budete potrebovať, je dostatok trpezlivosti, nápadov, snahy a času, ale verte, že ak vám chýba dostatočné množstvo tvorivej fantázie a hudobného sluchu, tak je to celkom drina, ak nie vec nemožná, lebo aj v tých nejexpresivnějších hudobných štýloch je potrebné, aby ste dokázali preniknúť do toho, čo vlastne ste to vytvorili a posúdiť, či je to dosť dobré na to, aby to predsa len nemohlo byť ešte lepšie.

Veľa šťastia.

autor



Tieto stránky boli preložené v Google Translate. Ospravedlňujeme sa za chyby a nedostatky. Ďakujem.